طرح ها

نانوپودر آپاتیتی جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان


در این طرح، تركيب نانوپودر منیزیم ‌کربنات ‌هيدروکسي‌آپاتيت (MgHA)، جهت پیشگیری و ترمیم ضایعات اولیه‏ پوسیدگی دندان، تهیه و به منظور بهبود فرآیند رمینرالیزاسیون، بکار گرفته شده است.

هیدروکسی‌آپاتیت، یکی از مهم‌ترین کلسیم فسفات‌ها برای کاربردهای دندانپزشکی است. نانوهیدروکسی ‌آپاتیت، قابلیت بازسازی ساختار مینا را داشته و از لحاظ فاز و ترکیب شیمیایی، به مینای دندان نزدیک است. همچنین، سختی مشابهی با دندان داشته و ظاهری سفید به دندان می‌بخشد. 

منیزیم، یکی از فراوان‌ترین یون‌ها در بافت معدنی انسان است. محتوای یون منیزیم محلول پیرامون مینا، در اطراف بلورها، نقش مهمی در تشکیل و توسعه مینا دارد و میزان جذب یون‌های منیزیم، مینرالیزاسیون مینای دندان را تنظیم می‌نماید. ترکیب نانوپودر منیزیم ‌كربنات ‌هيدروکسي‌آپاتيت، با دو مکانیسم در فرآیند رمینرالیزاسیون ضایعات مینایی اثرگذار است:

  • از طریق تقویت نمودن سطح دارای نقص و تخلخل (بعلت دارا بودن ترکیب شیمیایی یکسان با سطح مینای دندان)؛
  • عملکرد بعنوان یک منبع کلسیم، فسفر و منیزیم در شرایط اسیدی و انحلال ترکیب آپاتیت و کاهش فرآیند رمینرالیزاسیون؛

در این طرح، نانومیله‌های منیزیم هیدروکسی آپاتیت کربناته، سنتز و مشخصه‏‌یابی شد. پس از بررسی‌ها و آزمایش‏‌های لازم، اثر آن بر روی ترمیم پوسیدگی دندان نشان داده شد. یکی از کاربردهای این نانومیله‌ها، استفاده در محصولات بهداشت دهان و دندان، مانند خمیردندان، وارنیش و دهان‌شویه است.

 در این طرح، حضور همزمان منیزیم و کربنات در ترکيب، باعث افزایش سریع سختی دندان می‌شود. ترکیب شیمیایی این طرح، شباهت زیادی با بافت دندان دارد. برخی از شرکتهای خارجی، مانند ApaCare، Remin،CTx3 Gel ، DENTIST و ... محصولات مشابه تولید می‌نمایند. البته در محصولات خارجی نیز هنوز از ترکیبات غیراستوکیومتری استفاده نمی‌‌شود.

 کاربرد:

  • بهداشت دهان و دندان از جمله خمیردندان، دهان‏شویه، موس و وارنیش‏‌های دندانی 

مزایا:

  • ترکیب شیمیایی آن دارای شباهت زیاد با بافت دندان است
  • قابل کاربرد در خمیردندان، دهان‌شویه، موس و وارنیشهای دندانی
برگشت