طرح ها

دستمال کاغذی آنتی‌باکتریال


با استفاده از فناوری موجود در دستمال کاغذی آنتی‌باکتریال، می‌توان بدون استفاده از مواد ضدعفونی کننده و تنها با شستن دست‌ها با آب و خشک کردن آن‌ها با دستمال کاغذی حاوی نانوذرات گیاهی، عوامل بیماری‌زای موجود روی پوست دست را از بین برد. دستمال‌های کاغذی تولید شده به این روش، از پایداری بیشتری نسبت به دستمال‌های مرطوب برخوردارند؛ همچنین به دلیل استفاده از ترکیبات گیاهی، ۱۰۰٪ طبیعی بوده و در محیط زیست، کاملاً تجزیه می‌گردند، آلودگی در محیط باقی نمی‌گذارند و در تمام شرایط خشک و تر، خواص خود را به صورت پایدار حفظ خواهند کرد.

عوامل بیماری‌زای موجود در محیط اطراف، یکی از عمده‌ترین دلایل تهدید‌کننده سلامتی به حساب می‌آیند. با توجه به وجود انواع عوامل بیماری‌زا و آلودگی‌ها روی سطوح مختلف، نیاز به مواد ضدعفونی کننده، بسیار محسوس است. به دلیل عدم دسترسی همیشگی به این مواد، با استفاده از فناوری موجود در دستمال کاغذی آنتی‌باکتریال، می‌توان بدون استفاده از مواد ضدعفونی کننده و تنها با شستن دست‌ها با آب و خشک کردن آن‌ها با دستمال کاغذی حاوی نانوذرات گیاهی، عوامل بیماری‌زای موجود روی پوست دست را از بین برد. دستمال‌های کاغذی تولید شده به این روش، از پایداری بیشتری نسبت به دستمال‌های مرطوب برخوردارند؛ همچنین به دلیل استفاده از ترکیبات گیاهی، ۱۰۰٪ طبیعی بوده و در محیط زیست، کاملاً تجزیه می‌گردند، آلودگی در محیط باقی نمی‌گذارند و در تمام شرایط خشک و تر، خواص خود را به صورت پایدار حفظ خواهند کرد.

نانوذرات نقره، اغلب به عنوان عوامل ضد میکروبی بسیار موثر شناخته شده‌اند که هیچ سمیتی نیز برای پستانداران ایجاد نمی‌کنند. با این حال، برخلاف تصور رایج، مطالعات متعددی اثرات سمی نانوذرات نقره را بر روی کبد موش (BRL3A) و سلول‌های عصبی، سلول‌های اپیتلیال ریه انسان و سلول‌های بنیادی موش نشان داده است. نانوذرات نقره، همچنین ایجاد سمیت در موجودات آبزی، از جمله مهره داران را نشان می‌دهد. شواهد قوی وجود دارد که میکروارگانیسم‌ها و گیاهان قادر به تمرکز نانوذرات نقره هستند که باعث تجمع نقره در زنجیره غذایی می‌شود و در نتیجه ، نگرانی‌های افزایش غلظت این ماده در محیط زیست و زنجیره غذایی را سبب می‌شود که به خودی خود سمیت‌های دیگر را در پی دارد و با توجه به عدم تجزیه این ماده در طبیعت، نگرانی‌های جدی را بوجود می‌آورد.

برای اولین بار در دنیا، استفاده از نانوذرات گیاهی به عنوان ماده آنتی میکروبیال جایگزین برای نانوذرات نقره توسط این پروژه در محصولات سلولزی ارائه گردیده است. با توجه به رویکرد جهانی مصرف محصولات طبیعی- گیاهی، تجزیهپذیری کامل این محصول در محیط زیست و همچنین قیمت تمام شده پایین، از جمله مهمترین مزیت‌های رقابتی در برابر سایر تولیدات سلولزی است. ظرفیت تولید بالا، بدون محدودیت و تهیه مواد اولیه و نیز امکان طراحی و ساخت خط تولید کاملاً اتوماتیک در داخل کشور، از دیگر مزایای این طرح است.

 

 تصویر FE-SEM از نانوذرات گیاهی

کاربردها:

 • جلوگیری از انتشار عوامل میکروبی در زمان شیوع بیماری‌های فصلی با استفاده از دستمال‌های کاغذی حاوی نانوذرات گیاهی
 • مورد استفاده در مراکز درمانی و بهداشتی جهت کاهش بار میکروبی
 • کاهش بار میکروبی سطوح در هنگام استفاده از دستمال‌های کاغذی حاوی نانوذرات گیاهی
 • از بین بردن باکتری‌های موجود روی سطح پوست طی شستن با آب و خشک نمودن دست‌ها با دستمال کاغذی حاوی نانوذرات گیاهی

 مزایا:

 • اثرات آنتی باکتریالی بالا با استفاده از نانوذرات کاملاً گیاهی و ارگانیک
 • تجزیه‌پذیری در محیط زیست
 • پایداری بالا و تحمل شرایط مختلف محیطی بدون کاهش عملکرد
 • امکان تهیه کلیه مواد اولیه در داخل کشور
 • امکان ساخت خط تولید کامل با ظرفیت بالا در داخل کشور
 • امکان ساخت در کارخانه‌های تولید کننده دستمال کاغذی با تغییرات بسیار اندک در خط تولید
 • مناسب بودن بستر صادراتی محصولات با توجه به رویکرد جهانی به فرآورده‌های طبیعی و ارگانیک
برگشت